April 7, 2021

Telefon görüşmeleri ses olarak kaydetmemizi sağlayan birçok uygulama mevcut.

Bu uygulamalar telefon görüşmelerini kayıt ederek daha sonra onlara ulaşmamızı sağlamakta. Bu şekilde telefon görüşmelerinizi kayıt etmenizin suç olmadığına belirtmek isterim. Fakat şunu belirtmekte fayda var. Karşı tarafın rızası olmadan alınan ses kayıtlarının , izinsiz bir şekilde yayınlanması suç teşkil edebilir.

En iyi arama, konuşma kaydedici uygulamaları paylaşıtğımız bu yazımızda, gündelik hayatın hızında aklından çıkan telefon görüşmelerini tekrar dinlemek veya başa ihtiyaçlarını karşılamak isteyen okurlarımız için en iyi uygulamaları seçerek güzel bir liste hazırladık. Hazırladığımız listede uygulamalar Google Play Store üzerinde bulunuyor. Genel olarak uygulamalar arasından pek fark olmasa da küçük farkları değerlendirerek uygulamaları inceleyeceğiz. Bu küçük farklar ses kayıt uygulamalarını kendi aralarında fazlası ile öne çıkarmakta. Örnek verecek olursak, bir uygulamanın internet üzerinden sesli görüşmelerimizi(WhatsApp,Viver,Skype) kayıt edip etmemesi önem teşkil etmekte.

Yaptığımız araştırma sonucunda listelediğimiz uygulamalara göz atmaya başlayalım.

Arama Kaydedici (Appliqato)

İlk uygulamamızın ismi Appliqato, uygulama sayesinde istediğiniz telefon görüşmesi kaydını kayıt edip, istediğinizi saklama imkanına erişiyorsunuz. Kaydettiğiniz telefon görüşmelerini Google Drive ve Dropbox sayesinde hızlı bir şekilde bulut(cloud) üzerine aktarabiliyorsunuz. Uygulamada kaydetme esnasında herhangi bir sıkıntı yaşarsanız, görüşme yaptığınız yerde müsaitse sesi hoparlöre vererek bu şekilde de deneyebilirsiniz.

Uygulamanın indirme sayısı 100.000.000 üzerinde ve mağaza üzerindeki puanı 3.9 yıldız. Boyut olarak 9.4 MB yer kaplarken geliştiricisi ise Appliqato.

Görüşme Kayıt – ACR

İkinci uygulamamızın ismi Görüşme Kayıt – ACR, uygulama tamamen ücretsiz görüşme kayıt uygulamasıdır. ACR sayesinde hem gelen hem giden uygulamaları herhangi bir süre sınır olmadan kayıt etme imkanınız bulunmakta. Kayda istediğiniz zaman başlayabilmeniz için uygulamanın pro sürümünü ücret karşılında satın almanız gerekmekte. Son olarak görüşme esnasında ses kayıt edebilen uygulamamız, şifre koruma desteği de sunmakta. Bu özelliği ile güvenli bir şekilde konuşmalarınızı depolayabilirsiniz.

Uygulamanın indirme sayısı 10.000.000‘nin üstünde olması ve boyutunun 7.9 MB olmasının yanı sıra mağaza üzerindeki puanı 3.8 yıldır. NLL tarafından geliştirilmiştir.

Smart Voice Recorder

Smart Voice Recorder,Splend Apps tarafından geliştirilen Ses kayıt uygulamasıdır. Telefon görüşmelerinizi başarılı bir şekilde kaıt edebileceğiniz bir başka uygulama olan SCR, içerisinde birçok ses kalitesi arttıran unsur bulundurmakta. Uygulamanın ana odağı klasik ses kaydı alanında yoğunlaştığı için görüşmleri kayıt ederken biraz yavaş kalmakta. Ancak, arka plan kaydı ve bitrate ayarları sayesinde yararlı farklı yönleri de bulunmakta. Eğer sizde bir ugulama ile birden fazla özellikten yararlanmak istiyorsanız SCR’yi deneyebilirsiniz.

Uygulama diğer uygulamalardan aşağıya kalmayacak şekilde 10.000.000 üzerinde kullanıcı tarafından indirilmiş durumda. Tabiki de geliştiricisi Splend Apps. Boyut olarak 3,1 MB yer kaplayan kayır uygulamamız 4,6 yıldız ile mağazada yerini almakta.

SmartMob Smart Recorder

Bir diğer uygulamamızın ismi ise SmartMob Smart Recorder. Uygulamanın göze çarpan ilk özelliklerinden birisi kolay ve hızlı kullanılabilen arayüzü. SmartMob Recorder aynı zamanda yüksek kalitede uzun süreli görüşmeleri kayıt altına alabilmesi sayesinde diğer uygulamalardan kendini bir adım öne atabiliyor. Fakat, eklemek gerekirse bazı telefon üreticileri tarafından görüşme kayıtlarının engellenmesi adına yazılımları bulunmakta. Bu yazılımlar nedeni ile uygulama her cihazda çalışmayabilir. Cihaz engeli dışında SmartMob Recorder başarılı bir şekilde görüşmeleri kayıt etmek için en uygun uygulamalardan birisidir.

Uygulamamız 10.000.000 üzerinde kullanıcı tarafından indirilmiş durumdai Puanı 4.7 yıldız ve boyut olarak 2,5 MB yer kaplamakta. SmartMob tarafından geliştirilen uygulama Play Store üzerinden yükelenebilir.

Arama Kaydı (Cube ACR)

Telefon görüşmelerinin başarılı bir şekilde kayıt edilmesi için kullanılabilen bir diğer uygulamamız Arama Kaydı (Cube ACR). Bu uygulamanın tercih edilmesinde en büyük payı olan özelliği ise farklı uygulamalar üzerinden ses kaydı alabiliyor olması. GSM operatörleri dışında internet kullanarak diğer uygulamalarlaile artık neredeyse daha fazla görüşme yapıyoruz. Facebook, Line, Skype, WhatsApp ve Viber gibi sıkça kullanılan sesli iletişim uygulamalarının üzerinde de, Cube ACR’ı kullanabilirsiniz. Ayrıca uygulamanın ses kayıt kalitesi inanılmaz derece iyi olduğunu söyletebiliriz. Bir çok kullanıcı tarafından olumlu geri dönüşler alınması, uygulamanın kalitesine garanti vermekte.

Catalina Group tarafından geliştirilen uygulamamız, 10.000.000 kişi tarafından indirilmiş durumda. Puan olarak 4.5 yıldız seviyesinde ulaşabilmişken, Boyutu ise 7.9 M seviyesindedir.

Call Recorder Automatic

Ses kayıt uygulamarı arasında yer alan ve dünya üzerinde milyonlarca kişi tarafından kullanılan Call Recorder Automatic. İsminden de anlaşılacağı üzere telefon görüşmesi başladığı andan itibaren otomatik bir şekilde kayıt etmeye başlamakta. Kullanıcıların herhangi bir başlatma tuşuna basmasına gerek kalmadığı için pratikliği onu bir adım öne atan özelliği. Ayrıca uygulama üzerinden kayıt işlemlerinizi otomatik olarak tamamladıktan sonra kayıtları gruplandırabilirsiniz ve paylaşabilirsiniz. Ek bir özellik olarak, uygulama üzerinde bilinmeyen numaraların kime ait olduğunu görmek mümkün. Bu işlevi nedeni ile uygulama güvensizlik yaratabildiği durumda da bırakıyor.

Smart Media tarafından geliştirilen uygulamamız. İndirme sayısı olarak 10.000.000 sayısına ulaşmış durumda. Ayrıca puan olarak 4.3 yıldız ve boyut olarak 18 MB.

Çağrı Kaydedici, BlackBox

Çağrı Kayıt etme konusunda profesyonel bir arayüze sahip olan uygulamamızın ismi Blackbox. Uygulamanın tema ve arayüzü en dikkat çeken özellikler arasında yer almakta. Ayrıca profesyonel olarak hazırlanması ve ses kaydı konusunda başarılı olması, hızlı bir şekilde geniş kitlelerin kullanımına sunulmuş.

Bu kadar başarılı olmasının en önemli başka bir nedeni ise Google Drive entegrasyonu sayesinde şifreli bir uygulama hizmeti sunmakta. Eksi bir özellik belirtmek gerekirse, uygulama önemli bir özellik olan WhatApp, Skype ve Viber gibi internet üzerinden iletişim sağlayan uygulamaları desteklemiyor.

Fakat tercih edilmesinin en önemli sebebi GSM aramalarınızı kaliteli ve başarılı bir şekilde kayıt edebilmesi. İnternet üzerinden sesli görüşme yapılabilen uygulamaları zaten pek az uygulama kayıt edebilmekte.

Blackbox, profesyonel oluşuna yakışı bir şekilde mağaza üzerinde 5.000.000 kullıcı tarafından indirilmiş durumda. Bu başarılı uygulamanın arkasında yatan geliştirici ise Cryok SIA ve 3,4 MB boyutu, 4.1’lık puanı ile mağazada yerin almakta.

All Call Recorder Lite 2020

Listelediğimiz uygulamaların arasına All Call Recorder Lite eklenmesse liste eksik kalmış olur. Çünkü çok işlevli olmasının dışında basit ve hızlı. Buda onu çokça tercih edilir bir hale getiriyor.

İşlevselliği açısından uygulama farklı bölümlere ayrılmıştır. bunlar; acil aramalar, gelen aramalar, giden aramalar ve tüm aramalar.

Bunları haricinde uygulamayı isteğinize göre şekillendirmekte mümkün. Şu şekilde, isteseniz angi numarayı kayıt edip, hangi numarayı etmeyeceğinizi kendiniz belirleyebilirsiniz. Uygulama ayrıca pin ile güvenli bir halede getirilebiliyor. Ayrıca paylaşım seçenekleri ve reklam kaldırma gibi az rastlanan özelliklerde uygulama içerisinde mevcut durumda.

Call Recorder – Call Budy

Bu uygulamaya özellikle dikkat çekip uzun bir bölüm ayırmak istiyorum. Çünkü uygulamanın geliştiricisi bir Türk yazılımcı olan Mert Üzümcü. Gerek arayüzü ve kullanım konuları olsun uygulama gayet başarılı. 45 günlük ücretsiz deneme sürümü boyunca uygulamayı kullanabilirsiniz. İhtiyaçları dahilinde uygulamayı kullanmak isteyen kullanıcılar aylık 24,99 ile 199,9 TL arasında bir ücret ödemek zorundalar.

Özellikle belirtmek gerekiyor ki uygulama son derece profesyonel ve iyi hazırlanmış. Türk yazılımcı tarafından geliştirilen bu uygulama profesyoneller için kullanılabilir en iyi yazılımlardan biri. Toplan veya satış görüşmelerinin ardından unutulan konular için bir çok insan bu tarz kolaylıkları tercih etmekte.

IOS platformunda güvenlik amaçlı ses kayır işlemleri yapılamamaktadır. Bu platformda ses kayıt etmenin tek yolu konferans özelliğini kullanmaktır.

Ayrıca kayıt edilen görüşmeler, dropbox ve icloud gibi yollarla paylaşılabilir.

Apple Store üzerinden ulaşabileceğiniz bu uygulama 3.9′ puana ve 44.1 MB boyuta sahip. Mert Üzümcü tarafında geliştirilmiştir.

Call Recorder for Me

Yazının ortalarına doğru ilerlemekle beraber yavaş yavaş ücretli uygulamalarında çoğalacağını söyleyebiliriz. Bu alanda kayıt olmak için geliştirilen bir çok ücretli uygulama mevcut.

Bir diğer ücretli olarak kullanılan uygulama ise Call Recorder for Me. Uygulamamız temel olarak diğer uygulamalarda da görüldüğü üzere ses kayıtlarını başarılı bir şekilde almakta. Aynı zaman kayıt edilen bu uygulamaları diğer cihazlar ile paylaşabilirsiniz. Paylaşımlar ve kayıtlar ücretleri karşılandıktan sonra sizlere ücretsiz hizmet sunmakta.

Uygulama başarılı olarak kabul edilmesi ve sıkça tercih ediliyor olması fiyatlara da yansımış. Aylık 5.99 dolar ile 49.99 dolar arasında ücretler ile farklı özelliklere ulaşabilirsiniz. Tekrar etmek gerekirse iş hayatında hızlı bir şekilde görüşmelerini kayıt edip, gerektiğinde tekrar dinlemek isteyen bir çok kişi tarafından bu tarz uygulamalar tercih edilmekte.

Arama Kaydedici

Arama kaydedici, evet uygulamanın ismi bu, basit ve kullanışlı. İncelemeye başladan önce ücretli olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Uygulama temel bir çok özelliğe sahip.

Görüşmelerinizi bu uygulama sayesinde kayıt edebilir ve daha sonrasında dinleyebilirsiniz. Arama kayıt etme özelliği dışında, ses kayıt aracı sayesinde kendinize hatırlatmalar ve notlar bırakabilirsiniz. Uygulama 100 milyondan fazla indirilmesinin nedeni popüler bir uygulama. Öğrenciler arasında yaygın olarak kullanılmaya başlanan uygulama unutkan öğrenciler için büyük yardımlar ve kolaylıklar sağlıyor.

Fiyat konusuna gelecek olursak. Ses kaydı dışında, günlük hatırlatma ve alarm ihtiyacını karşılayabilecek uygulamamız sadece 13TL’dir. Düzenli ve hatırlanan bir hayat için 13 TL uygun bir fiyat olarak görülebilir.

TrueCaller

TrueCaller, basitliği ve kolay kullanımı ile sıkça tercih edilmektedir. Google Play Store üzerinden kolaylık indirilebilmesi ve farklı özellikleri sayesinde milyonlarca insana ulaşmış başarılı bir uygulama.

Kendi küçük özelliklerine ek olarak en dikkat çeken özelliği; SMS engelleyici işlevi. Ayrıca mesajları da engelleyebilen özellikleri sayesinde TrueCaller kullanıcılar tarafından sıklıkla tercih edilen uygulamaların başında gelmekte.

Geri bildirimler üzerinde ilerleyecek olursak, genel olarak olumlu geri dönüşler alınmakta. Ancak şunu belirtmemiz gerekiyor basitliği haricinde uygulamamız görüşme kaydı için premium özelliği ile hizmet vermekte. Bu ücretlendirme indirme sayılarına fazla etkisi olmasa da ücretsiz uygulama arayan okurlarımızın için ideal bir seçenek değil gibi gözüküyor.

Ücretlendirmesinin kazandırdığı özellikler;

TrueCaller, arama geçmişi, kişileri ve mesajları gibi yedekleme gerektiren işlemler içinde kullanılabilir. En temel özelliği görüşme kayıt etmesi dışında telefon çalmadan önce kimin aradığını görmekte mümkün.

RMC, Android Çağrı Kayıt Edici

Android uygulamalarına bir örnek olan RMC, kolay bir arama kayıt hizmeti sunmakta. RMC’nin Andorid Call Recorder’ı diğer uygulamaların yanı sıra mutlaka denemeniz gerekmektedir. RMC’nin MP3,WAV, ve AMR gibi formatlarda kayıt sağlamasının yanı sıra MP4 ve 3GP gibi formatlarda da başarılı bir şekilde kayıt sağlamakta.

Google Drive ve Dropbox ile bulut eşleşmesi sağlamakta desteklenen özellikler arasında. Uygulama Android için başarılı bir çağrı kayıt etme uygulamasıdır.

Özellikleri arasında;

Çağrılar ister otomatik, ister manuel olarak kayıt edilebilir.

Kayıt bildirimlerini görebilirsiniz. Bunun yanı sıra kayıt ekranına hareketli bir kayıt düğmesi de eklenmektedir.

CALLX

Yazımızın son kısımlarına doğru yaklaşır iken bir diğer uygulamamız olan CALLX’ten bahsedeceğiz. CALLX, görüşmeleri kayıt etme özellinin yanı sıra spam ve telefonla pazarlama gibi aramaları tanımlayıp engel koymanıza de yaramakta. Bu özellik rahatsız edilmek istemeyen kullanıcılar için işlevsel bir özelliğe sahiptir.

Dilerseniz sizi rahatsız eden numaraları engelleyebilirsiniz. Artan arama ve kısa mesaj reklamları nedeni ile milyonlarca insan her gün rahatsız edilmekte. Seneye vuracak olursak bu tarz gereksiz telefon konuşmalarına saatlerimizi harcıyor olabliriz.

CALLX bu yönüyle kullanılarak büyük işlevler kazanabilir. Ayrıca MP3 ve WAV formatlarında da görüşmelerinizi kayıt edebilir ve tekrar dinleyebilirsiniz.

Telefon görüşmelerinden sonra sıklıkla tekrar arama ihtiyacı duyan kişiler arasındaysanız bu tarz uygulamalar ihtiyaçlarını giderebilir. MP3 ve MP4 kayıt özellikleri sayesinde kaliteli ve temiz kayıtlar alabilirsiniz. Alınan bu kayıtlar daha sonrasında rahat bir şekilde dinlenebilir haldedir.

Phone by Google

Yukarıda çağrı kayıt programlarına ek olarak Google’ın kendi uygulamasını da ekleyebiliriz. Bu uygulama cihazlara ek olarak eklenmiş kullanışlı bir uygulamadır. Bu sayede bizleri tehlikeli olabilecek diğer üçüncü parti yazılımlardan korumakta ve güvenli bir şekilde çağrı kayıtlarını alabilmekteyiz.

Eksi bir yön olarak eklemek gerekirse, sadece birkaç cihazda bulunabiliyor. Bununla birlikte yeni sürümlerle birlikte geniş cihazlara ulaşabilmesini bekliyoruz. Uygulama, aranan kişiyi aramaların kayıt edileceği konusunda bilgilendiriyor.

TapeACall

TapeACall sağladığı 3 yönlü arama özelliği sayesinde, konferans telefon aramalarını kayıt edebiliyor. Bu arama süresi görüşmenin tamamı boyunca eksik bir şekilde gerçekleşiyor. Gerçekleşen bu kayıtları isterseniz bir bulut üzerinden paylaşabilirsiniz.

Uygulamanın ücretsiz bir versiyonu da bulunmakta. Fakat bu versiyonda kayıtlar belirli bir süre dahilinde gerçekleşebiliyor. Belirtmekte fayda var, bu süre içerisinde kayıt edilen ses kalitesi kaliteli ve kullanışlı.

Bu özellikleri nedeni ile TapeACall 4 milyon kullanıcı tarafından kullanılmakta ve başarılı bulunmakta. Çağrı kayıtlarını başarılı bir şekilde gerçekleştirmek istiyorsanız bu uygulamayı deneyebilirsiniz.

Call Record

Özellikle iPhone kullanıcılarının sıklıkla tercih ettiği uygulamamız Call Record. Görüşmeleri arama boyunca kayıt eden ve sonrasında dinlenilebilir hale getiren bir işleve sahip. Aynı zaman konuşmaların yazıya dökülmesini ücret karşılığında sağlayabiliyor. Kolay, temiz ve profesyonel bir arayüze sahip uygulamamız her ay 100.00 aktif kullanıcıya hizmet vermekte. Kredi kartı onayı gerektirmeden ücretsiz deneme hakkınıda sahipsiniz.

Deneme süreci sonrasın uygulamanın aylık 20 dakika ücretsiz kayıt etme özelliği de bulunmakta. Ücretli olarak kullanıma karar vermeden önce deneme sürümü ile ne kadar işlev sel ve kullanışlı olduğunu test edebilirsiniz

İlginiz çekerse uygulama üzerinden tüm özelliklere ücretli bir şekilde erişim sağlayabilirsiniz.

Call Recorder & Voice Memo

Voice Record & Call Recorder kayıt alma alanında kullanılan en pratik uygulamalardan bir tanesidir. Kurulmasının ardından birden fazla kişi arasındaki görüşmeleri de kayıt altına alabiliyor. Uygulama aynı zamanda ses kayıt edici olarakta kullanılabiliyor.

Kolay arama, son derece sade arayüz, müşteri hizmetleri, İOS 13 ve iPhone desteği uygulamanın özellikleri arasında yer almakta.

Call Recorder RecMe

iPhone sahiplerinin yüzünü güldürecek bir uygulama ile devam edelim. Call Recorde RecMe, giden veya gelen aramaların ses kayıtlarını alabildiği ve sonradan size gerekli formatlarda sunan temel özelliklere sahip hızlı bir ugulamadır.

Bazı özelliklerine değinecek olursak;

Çağrı sonrası uygulama sayesinde tüm kayıtlara erişebilirsiniz.

Şık ve kullanışlı bir arayüze sahiptir.

Bulut depolama alanı ile güveli şekilde saklayabilir ve paylaşabilirsiniz.

Ayrıca kayıtları sosyal medya platformları Facebook ve Twitter gibi kanalar üzerinde de paylaşabilirsiniz.

Yazımızda Apple Store ve Play Store üzerindeki çağrı kayıtları alabileceğiniz uygulamaları inceledik. Listelenen uygulamalar arasından size en uygun olanını indirip özellik dahilinde kullanmaya başlıya bilirsiniz.

Uygulamalardan bazıları ücretsiz olarak hizmet vermekteyken diğerleri hizmetleri karşılığında ücret talep etmekteler. Bunun en temek nedeni ücretli uygulamaların sunduğu farklı fonksiyonlar ve özellikler. Bu özellikler arasında tercih edilen en büyük neden güvenlik faktörü. Çağrı kayıtlarının çalınması büyük sonuçlar doğura bilmekte.

Diğer bir neden ise gündelik kullanımları rahat ve kola olan hatırlatma özellikleri. Bu özellikler sayesinde kullanıcılar alarmlarını ve notlarını uygulamalar üzerinden kayıt ederek kendilerine hatırlatma yapmış oluyorlar.

Yazımızı sonlandırmaya hazırlanırken bu kayıtların yasa dışı sorunlar teşkil edebileceğini belirtmek isteriz. Kötüye kullanımları sonrasında yasal işlem başlatılabilecek ciddi konular arasında yer almakta.

İzin paylaşımlardan kaçınarak ihtiyaçlarınız doğrultusunda yukarıdaki uygulamaları edinebilirsiniz.