Blockchain Oyunları ve Nasıl Çalışıyorlar
May 29, 2022

Blockchain oyunları nelerdir ve nasıl çalışırlar? İşte Ethereum tabanlı blockchain oyunların bazıları ve güncel istatistikler…

Blockchain oyunları (P2E) nedir?

Geleneksel oyun platformları, geliştirme açısından kapalı döngüler oluşturur: dışarıdan hiç kimse bunun farklı bir versiyonunu oluşturamaz, temel mantığı göremez veya mevcut verileri (varlıkları) kullanamaz. Blockchain teknolojisinde, temel mantık ve verilerin (varlıkların) çoğu akıllı sözleşmelerle yönetilir ve bunlar analiz edilebilir ve yeniden kullanılabilir.

Blockchain oyunları merkezi değildir. Merkezi olarak kontrol edilen bir sunucuda yaşamak yerine, blockchain tabanlı oyun varlıkları ve dijital ürünler ‘oyuncular’ arasında dağıtılır. Blockchain oyunları ya kendi kripto para birimlerini verir veya mevcut bir kripto para birimi yani token kullanır. (Ethereum durumunda ETH gibi). İyi tasarlanmış token ekonomisi ve oynanışı ile blockchain oyunları, oyun endüstrisinde yeni bir dönem başlatıyor.

Blockchain oyunları hakkında birkaç anahtar kavram

**Oyun teorisi – **Oyunları tartışıyoruz, bu nedenle geçerli olan her şeyden önce oyun teorisidir. Blockchain, ağ tasarımı için oyun teorisini kullanır.

Oyun teorisi, rasyonel karar vericiler arasındaki stratejik etkileşimin matematiksel modellerinin incelenmesidir. Mantık ve bilgisayar bilimlerinin yanı sıra sosyal bilimlerin tüm alanlarında uygulamaları vardır. Başlangıçta, bir kişinin kazancının diğer katılımcılar için kayıplarla sonuçlandığı sıfır toplamlı oyunları ele aldı. —  Vikipedi

Oyun teorisi açısından, Fomo3D gibi blokaj oyunları (bunlar hakkında daha sonra makalede konuşacağız), sıfır toplamlı bir oyun için bir yarışın insan rasyonalitesini nasıl kullanabileceğini gösteriyor.

Tokenomik  - Tokenomik, diğer oyun platformlarında mevcut değildir. Tokenomikler, oyun teorisinin farklı özelliklerini sağlayan bir ağda farklı ilgi grupları yaratır. Teşvikler tasarlamak veya yeni varlıklar oluşturmak için token kullanmak, blockchain oyunlarına muazzam bir güç verir.

Merkeziyetsizlik – Blockchain oyunlarında kullanılan kodu herkes analiz edebilir. Bu şeffaflık getirir ve oyuncuları ve geliştiricileri aynı tarafta tutar. Oyunun sonuçları üzerinde kimsenin kontrolü yoktur. Geliştirici, topluluk tarafından desteklenmeyen bir güncelleme yapmaya çalışırsa oyun çatallanabilir (fork) ve farklı sürümler oluşturulabilir.

Blockchain oyunlarına örnekler

Halihazırda Ethereum ve Eos gibi halka açık blockchain ağları üzerine yüzlerce oyun inşa edildi. EtherRockets, CryptoPets  ve Etheremon, blockchain oyunlarının popüler örnekleridir.

CryptoKitties

Kasım 2017’de Cryptokitties, yoğunluk nedeniyle Ethereum ağının tıkanmasına neden oldu. Bu dönemde kripto para piyasası tarihi bir boğa yaşıyordu ve NFT’ler nerdeyse tüm sosyal medya platformların trendlerdeydi. Bunun sonucu olarak, günde 14 binden fazla kullanıcı ve yaklaşık 5 bin ETH ile Ethereum geliştiricileri için bazı problemler yarattı.

Blockchain Oyunları ve Nasıl Çalışıyorlar

Bir koleksiyon çağı (Ticari Olmayan Token Oyunları)

Takas edilemez bir token, bir varlığı temsil eden benzersiz bir kripto para birimidir. Bu token değiştirilemez. Örneğin, Bitcoin birbirinin yerine kullanılabilir (ancak USD nakit olarak takas edilemez), Sizin Bitcoin’iniz ve benim Bitcoin’im aynı varlığı ve değeri temsil eder, ancak değiştirilemez bir token değiştirilemez ve farklı değerlere sahip olabilir. İngilizce açılımı “non-fungible token” olan NFT, Türkçeye “Nitelikli Fikrî Tapu” olarak çevrildi.

Bir örnek üzerinden ilerlemek gerekirse, Cryptokitties, NFT tokenlere dayanır ve her kedicik diğer kediciklerden farklıdır. Kedi yavruları üreyebilir ve açık pazarlarda ticareti yapılabilir. Cryptokitties’ten sonra, bir NFT oyunları dalgası vardı.

  • EtherRockets  - Toplanabilir roketler, yarışmalar ve bir kullanıcı pazarı ile merkezi olmayan bir oyun
  • CryptoPets  - Sanal dünyalarda dijital yaratıkları toplamak, takas etmek ve eğitmek için blockchain tabanlı bir oyun. (Pokemon’un Ctyptokitties ile tanıştığını düşünün)
  • Crypto Zombies – Kendi kripto koleksiyonlarınızı oluşturarak Solidity’de akıllı sözleşmeler yazmayı öğreten etkileşimli, eğitim tabanlı bir oyun.
  • Etheremon  — Sevimli Canavarları toplayın, eğitin, savaşın.

10.000 benzersiz koleksiyon karakterine sahip Cryptopunks, Cryptokitties’ten önce geldi ve Cryptokitties ekibi için harika bir öğrenme kaynağıydı.

Blockchain tabanlı metaverse ve NFT oyunlarını sonlandırmadan önce, bu oyunlardan ne kadar para kazanabileceğiniz hakkında rehberlerimize göz atabilirsiniz.

SORUMLULUK REDDİ: Mazz10.com içeriklerinin hiçbiri finansal tavsiye niteliğinde değildir: Oyna-Kazan (P2E) Haberleri, P2E oyun haberleri, güncelleme portalı, tartışma merkezi ve içerik/görüş/inceleme merkezi olmayı amaçlamaktadır. Lütfen herhangi bir NFT/Metaverse/P2E oyununa yatırım yapmadan önce kendi araştırmanızı yapın. Daha da iyisi, olası yatırımlarınız hakkında bilinçli bir duruş oluşturmak için meslekten birine danışın. Daha fazla bilgi, haber ve eğitim için Mazz.com‘u takip edebilirsiniz.