Bionluk Gibi Siteler Nelerdir?
June 15, 2021

Eğer makale yazmayı seviyorsanız veya photoshop’u iyi bir seviyede kullanabiliyorsanız, yeteneklerinizi bir kariyere dönüştürebilirsiniz. Öncelikli olarak daha önce hiç Bionluk platformunu denemediyseniz, Bionluk Nedir? Bionluk’tan Nasıl Para Kazanılır? Ve ilk iş ilanınızı nasıl alacağınızı öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz. Eğer daha önce Bionluk’tan satış yaptıysanız, yazının devamında Türkiye dışında da hizmet veren, döviz cinsinden para kazanabileceğiniz yabancı freelancer platformlarını inceleyeceğiz ve ortalama kazançlara göz atacağız. İlk olarak; Bionluk Gibi Siteler ‘den Para Kazanabilir Miyim?

Yabancı freelancer sitelerinden para kazanılıyor mu? Bionluk gibi Ssteler neler

Bu soru yeni bir platforma geçiş yapmadan önce sorabileceğiniz en önemli sorular arasında yer almaktadır. Özellik yabancı platformlar, dünya genelinden milyonlarca kullanıcıya hitap etmektedir. Bu nedenle yabancı bir freelancer sitesine kayıt olmak, tüm dünya insanlarına hitap edebilmesi adına basit bir şekilde tasarlanmıştır. Sonuç olarak hızlı bir şekilde kayıt olduktan sonra ülkemize ödeme yapılmadığının farkına varabilirsiniz.

İnternet üzerinden kısa bir araştırmadan sonra karşınıza ilk çıkacak sitelerden biri olan Fiverr, maalesef Türkiye’de yaşayan ve yurt dışından bir banka hesabına sahip olamayacak kişilere para kazandırmamaktadır. Bu nedenle aşağıda tekrar belirteceğimiz üzere, bir freelancer platformuna geçiş yaparken, öncelikle ödeme işlemleri zorunlu olan ülke hesaplarını kontrol edin.

İlk olarak Fiverr sitesi ile başlayalım…

Fiverr Kazançlı Mı? Fiverr’dan Para Kazanmak

Fiver’a nasıl kayıt olunur? Fiverr’dan nasıl ödeme alınır? gibi soruların cevapları için Fiverr makalemizi buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz…

Devam edenler için,

Öncelikli olarak Fiverr, her meslek grubuna ait freelancer işleri bulabileceğiniz geniş bir yelpazeye sahiptir. Bu nedenle, eğer yeterli seviyede İngilizce’ye sahipseniz “editör” olarak hızlı bir şekilde iş başı yapabilirsiniz. Aynı zamanda Photoshop, Otoket, Blender ve benzeri içerik üretilebilen uygulamalara olan talep oldukça fazladır. Bunun nedeni farklı ülkelerden freelancer arayan şirketlerin Fiverr gibi platformları kullanmasından kaynaklanır. Bu sayede sadece iş alıp para kazanmak yerine, aynı zamanda iş çevrenizi genişletebileceğimiz bir network’e sahip olursunuz.

Fiverr’da işe başlamadan önce birkaç önemli kriteri yerine getirmeniz gerekmektedir. Bunlar:

  1. Platform çoğunlukla yabancı dil konuşan kullanıcılara sahiptir. Bu nedenle, hangi alanda çalışacaksanız çalışın, İngilizce bilmek öncelikli kuraldır. Sadece yazar olarak çalışacak freelancerlar için değil, müşterilerinizle iletişim kurabilmek için en az konuşma seviyesinde İngilizce gerekmektedir.
  2. Fiverr için PayPal hesabına sahip olmalısınız. Fakat ülkemizde PayPal hizmet vermemektedir. Bu nedenle:
    • Ulaşabileceğiniz bir yakınınızın PayPal hesabıyla Fiverr üzerinden ödeme alabilirsiniz.

Eğer yukarıdaki kriterlere sahipseniz, dünyanın her yerinden milyonlarca kullanıcıya ev sahipliği yapan Fiverr üzerinden çalışmaya başlayabilirsiniz.

Öncelikli olarak:

  1. Profesyonel bir fotoğraf ile profil resminizi oluşturun,
  2. Güvenliğiniz için telefon numarınızla hesabınızı eşleyin(Tamamen ücretsiz),
  3. Daha önce yaptığınız işleri içeren, profesyonel cümlelerle kendinizi özetlediğiniz bir portfolyo oluşturun,
  4. Son olarak çalışmak istediğiniz alanda diğer freelancerların profillerini inceleyerek, hangi alanlarda ve hangi dillerde talebin fazla olduğunu analiz edin.

Bu önemli adımlardan sonra müşterilerinizle iletişime geçmeye başlayabilirsiniz.

Fiverr’da dolarla da alışveriş yapılmaktadır. Bu nedenle ücretlendirmelerde dolar kullanacağınız için daha fazla kar etmeniz mümkün. Ama önemli bir nokta piyasayı iyi analiz etmelisiniz. Ne kadar yetenekli olursanız olun, platformda freelancer olarak iş yeri sahibi yabancı uyruklu çalışanlar bulunmakta. Yani yüksek kalite işler mevcut, ancak bu seviye bir hayli profesyonel, bu nedenle fiyatları işinize oranla doğru seçmeye özen gösterin.

Önemli bir diğer konu ise: iletişim. İngilizce’yi ortak dil olarak kullanabilirsiniz. Bu konuda müşterilerinizi ikna etmek için yeterli dil bilgisine sahip olmalısınız. Ek olarak platform üzerinden “sesli görüşme” yapılabiliyor. Konuşarak işin detaylarını öğrenmek ve karşı tarafa aktarabilmek önemli.

Sonuç olarak Fiverr, hangi alanda olursa olsun geniş bir yelpazeye sahip ve hacimli bir piyasaya sahip. İlk aylarda kendinizi test etmek ve çevre kazanmak için; küçük ekstra işlerle müşteri kazanmaya çalışın. Düzenli olarak iş yapmaya başladıktan sonra fiyatları artırabilir ve daha seçici olabilirsiniz.

https://www.fiverr.com adresine tıklayarak incelemenizi yapabilirsiniz… Akıllı telefonlar üzerinden Upwork’e ulaşmak için: Android ve iOS.

Bionluk Gibi Siteler ve Platformlar:

UpWork’ten Para Kazanmak: UpWork Kazançlı Mı?

Bir diğer platformumuz: UpWork. Bursanın daha fazla yazılımcılar üzerine olduğunu belirterek başlayalım. UpWork Fiverr’e nazaran daha dar bir kategoriye sahip. Aynı zamanda daha sade ve durgun. Fakat Fiverr’dan farklı olarak herhangi bir Türk bankası üzerinden hesap açabiliyorsunuz. Bu işlemleri üye olduktan sonra tamamlayabilirsiniz. Açıklayıcı makaleyi yakın bir zamanda hazırlayacağız.

Bionluk Gibi Siteler:

Upwork’te Hangi İşleri Yapabilirim?

Öncelikle UpWork üzerinde Fiverr veya Bionluk gibi platformlarda bulabileceğiniz tarzda bütün işleri bulmanız mümkün. Genellikle yazılım ve danışmanlık üzerine yoğunlaşılmış durumda. Benim en sık karşılaştığım ilanlar; bir ürünün tanıtımı için farklı ülkelerden pazarlama üzerine danışmanlık tarzında işler oldu. Ek olarak, büyük şehirlerde yaşayanlar için sahada faaliyet gösterebileceğiniz işler bulmakta mümkün. Örneğin: İstanbul’a ziyarete gelecek yabancı iş insanları, onlara çevredeki en kalabalık alışveriş merkezlerini tanıtacak ve gezdirecek İngilizce bilen günlük çalışanlar arayabiliyor. Ve bu tarz ilanlar oldukça yoğunlukta.

Ayrıca, bir ürünü Türkiye’de pazarlamak isteyenlerin ilanlarına başvurabilirsiniz. Bu işler aynı zamanda sosyal medya yönetimi ve pazarlama gibi uzun soluklu işler oluyor. Maaş şeklinde ödeme dahi alabilirsiniz.

Farklı bir örnek verecek olursak: Hollanda’da bir mücevherci, Türkiye’den bir malzeme satın alıyor ve kutunun üzerinde Türkçe bir not var. Fakat bunu okuyamıyorlar. Bu nedenle etraflarında Türkçe’ye çevirebilecek kimsede bulunmadığı için UpWork bu tarz ilanlar için sık tercih edilen bir platform. 5-10 dolar arası bir ücreti 1 dakikadan kısa bir sürede kazanabilirsiniz. Bu amaçlar dikkatimi en fazla çeken ilanlar oldu.

Ek olarak yazılım ve blokchain üzerinde sınırsız ilan bulmak mümkün. Özellikle blok zincir teknolojisi için yazılımcı ve editör iş ilanları bir hayli revaçta. Bu nedenle bu alanlarda iş arıyorsanız, mutlaka denemelisiniz.

Peki, başka alanlar? Photoshop, Blender ve benzeri programları kullanıyorsanız, kısa sürede iş bulmanız çok olası. Özellikle photoshop uzmanlarına talep oldukça fazla. Burada kilit nokta iyi iletişim kurabilmeniz. UpWork’te ilanlara kısa bir açıklamayla kendinizi tanıtarak başvuruyorsunuz. Bu nedenle ilk okumada etkileyici olacak cümleler kurmak önemli.

UpWork’un en büyük sıkıntısı eski popülerliğini kaybetmiş olması. Bu nedenle sıkça duyduğum; örnek bir metin veya ürün isteyip sonrasında geri dönüş yapmayan insanlarda mevcut. Bu konuda örnek işlerinizi kaliteli fakat çok zaman almayacak şekilde oluşturmaya özen gösterin.

Son olarak “Bionluk Gibi Siteler”e bir diğer örnek r10.net.

r10.net Nedir? Kazançlı Mı?

r10.net ‘de Bionluk benzeri bir freelancer topluluğudur. Ancak buraya davetiye ile kayıt olunuyor.

Davetiye için; aktif halde olan sitenizi, internet dünyasındaki geçmişinizi, neden kayıt olmak istediğinizi, ne işlerle ilgilendiğinizi vb. detaylı olarak iletebilirsiniz.

R10.net ‘te de diğer platformlara benzer olarak freelancer işler ve danışmanlık bulunmakta. Burada sadece seçili kişilerin bulunması diğer platformlara nazaran daha kaliteli iletişim ve işler bulmanızı sağlıyor. Sitenin arayüzüne ulaştıktan sonra hızlıca neler olup bittiğini anlayabilirsiniz. Platform tamamen Türkçe ve dizi doğrudan ilanların bulunduğu arayüzle karşılıyor.

Siteye ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.