April 10, 2021

Dünyaca ünlü MicroSoft şirketinin kurucusu Amerikalı yazılımcı ve yazar Bill Gates, inovatif ve hayırsever kişiliği ile geç jenerasyonun sevdiği bir isimdir. Bill Gates denince akla bilgisayar ve teknoloji gelmektedir. Hayatlarımızın her alanında kolaylık sağlayan bilgisayarlar ve akıllı cihazlar, işlerimizi, hobilerimize ve yaşantımızı kökten değiştirmiş durumdadır. Hal böyle olunca artık çalışkanlık yorulmakla değil, tasarlamak ve üretmekle ölçülmeye başlanmıştır.

Giderek daralan ve grileşen gündelik yaşantılarımız, sırtlarımıza yüklenen iş yükümlülükleri ile psikolojik sorunlarında beraberinde getirmektedir. Bu nedenle zaman kullanımı gibi konular ile ilgili eğitimler verilmeye ve kitaplar yazılmaya başlanmıştır.

Bill Gates

Zaman yönetimi konusunda ilham almak isteyen insanların örnek aldığı isimlerden biriside Bill Gates’tir.

Her gün alınması gereken yüzlerce karar ve yapılması gereken saatlerce görüşmenin arkasında sıkı bir zaman yönetimi ve düzenli bir program yatmaktadır.

Bill Gates’in rutinlerinin sizinkilerden ne gibi farklılıkları olduğunu görmek istiyorsanız, gelin meşhur Bill Gates’in rutinlerine ve alışkanlıklarına bir göz atalım.

SABAHLARA GÜNDEM KONTROLU İLE BAŞLIYOR

Bill Gates gibi bir isim için şaşırılmayacak bir alışkanlık diyebiliriz. Her sabah düzenli olarak takip ettiği Amerikalı gazeteler; The Economist, Wall Street ve Newyork Times.

Gündemdeki gelişmeleri ve köşe yazarlarının analizleri ile beraber güne başlayan Bill Gates için okuma alışkanlığı büyük bir öneme sahip.

Bill Gates ‘in Başarısının Arkasında Hangi Alışkanlıklar Yatıyor?

GÜNLÜK KÜÇÜK NOTLAR ALIYOR

Uygulanması basit gibi gözüken bir alışkanlık olan not alma alışkanlığı, kolayca yapılabilir olmasına karşın etkin bir şekilde kullanılamaz. Yani not almak sadece köşede yazan kelimelerden ibaret olmamalıdır. Notlar gelecekte karşılaşılabilecek sorunlar için ipuçları, ilk izlenimler, önemli konular gibi işlevsel özelliklere sahip olmalıdır

Kazanılması gereken bir alışkan olan not alma alışkanlığı, verimli bir şekilde kullanılması gereken bir alışkanlıktır.

KİTAP OKUMAYA ZAMAN AYIRIYOR

Okumak Bill Gates’in özellikle zaman ayırdığı bir alışkanlıktır. Her ne kadar yoğun bir gün olursa olsun, Gates kısa bir sürede olsa gün içerisinde okumaya zaman ayırıyor. Yoğun kelimesi onun programı anlatmak için hafif bir kelime çünkü kitapları kendisinin seçmeye zamanı kalmıyor. Bu yüzden, asistanları kendisi için bir kitap listesi hazırlıyor.

Aynı zamanda kendisi kişisel internet sayfasında takipçileri için kitap tavsiyeleri paylaşılıyor.

Bill Gates

AİLESİNE ZAMAN AYIRMAYI İHMAL ETMİYOR

Yoğun geçen iş hayatı içerisinde zaman bulabildikçe 3 çocuğu ile vakit geçirmeye özen gösteriyor. Çocuklarına önem veren iş adamı aynı zaman onlara füzeler ve elektrik santralleri gibi konularda ufuk açıcı bilgiler aktarıyor.

RAHATLAMAK İÇİN FARKLI BİR YÖNTEM

Rahatlamak için bulaşık yıkıyor! Evet, dünyaca ünlü yazılımcı ve girişimci isim, gün sonunda rahatlamak ve deşarj olmak için bulaşık yıkıyor. Başkalarının yardım önerilerine rağmen kendisi işin hoşuna gittiğini belirtiyor.

SON OLARAK UYKU RUTİNİ

Yoğun bir iş temposunun ardından yarına güzel bir başlangıç için uyku yok önemli. Bill Gates bu konuda deliksiz 7 saatlik uyku çekiyor. Elon Musk’un 6 saat civarı uyuduğunu biliyoruz. Uyku sürelerinin azalması gün içerisindeki verimliliği düşürmesi nedeniyle en az 7 saat aralıksız bir şekilde yapılması tavsiye ediliyor.

Anydesk Nedir?

BLOG YAZARAK PARA KAZANMAK

Kullandığımız tv, ipad, telefonlar ne kadar enerji tüketiyor? Doğaya ne kadar zararlı?

Twitter ve Facebook Adresimiz.