April 7, 2021

Günümüz dünyasında bedava SMS gönderme yöntemleri her zaman karşınıza çıkmaya bilir. Aylık olarak otomatik olarak ödenen faturalar sayesinde bir çoğumuz böyle bir sıkıntıya girmiyoruz. Hatta, artık tarihe karışmaya hazır bir teknoloji, haline bile gelmiş durumda.

Kimileri ise artan telefon faturaları ile beraber alternatif olarak kullanabilecekleri uygulamalar arıyor. Bu yazımızda bedava SMS gönderme yöntemlerine göz atacağız.

Fakat, öncelikle SMS’in anlamına ve tarihine bir bakalım.

SMS Nedir?

İngilizce “Short Message Servise” kelimelerinin birleşimidir. Dilimize “Kısa Mesaj Hizmeti” olarak geçmiştir. Kullanım alanı olarak cep telefonları ile kişiler arası bir iletişim aracı olarak hizmet vermektedir. Bu sebeple, gündelik yaşantımızda ve iş hayatımızda sıkça başvurduğumuz bir iletişim yöntemidir. Bu iletişim yöntemi global bir altyapıya sahiptir.

Fakat, Dünya ve teknolojinin gelişmesinin ardından SMS kavramı artık MMS ile beraber işlemektedir. Üstelik, MMS ” Multimedia Messaging Servise” yani ses ve fotoğraf iletebildiğimiz bir iletişim türüdür.

Bedava ve internetsiz nasıl mesajlaşılır?

Herhangi bir iletim kaynağının(Baz İstasyonu) olmadığı yerlerde de çevrimdışı bir şekilde sms atmak mümkün. Bu çalışma prensibi kablosuz olarak telefonumuzun özellikleri arasında bulunan Wi-fi ve Blueetooh fonksiyonlarını kullanarak iletim sağlamakta. AYrıca bu yöntem basit olarak sinyaller sayesinde uzun mesafeli bir ağ oluşturmakta.

Bu ağlar sayesinde sadece günlük olarak kullandığımız kısa mesajlar ve iletişim kaynakları değil, doğal afet zamanlarında geniş çaplı kullanılarak yardım alınmakta. Kullanılan bu yönteme zincirleme mesaj denilmeketedir.

Zincirleme Mesaj nedir? Ve nasıl çalışır?

Zincirleme mesaj adında anlaşılacağı üzere zincirleme bir ağ üzerinden mesajların iletilmesidir. Bu yöntem sayesinde mesajlar zincirleme olarak bir cihazdan diğerine aktarılır. Kısaca özetlemek gerekirse bir cihazın kapsama alanının diğer cihazlara erişimini açarak, alanın genişletilmesidir.

Örnek verecek olursak, kullandığınız uygulamamanın yayalım alanının 100 metrekare olduğunu düşünün, başka bir cihazın uygulama alanınında 150 metrekare. Bu uygulamalar sayesinde siz 150 mertekarelik bir uzaklığa erişim sağlayabileceksiniz.

Bu yöntemi kullanabileceğiniz uygulamaları aşağıda bir liste şeklinde sıraladık ve özelliklerini belirttik.

İnternetsiz Mesajlaşmanın Zorlukları

Aşağıda paylaşacağımız uygulamaların hayat kolaylaştıran büyük özellikleri olmasına rağmen kullanımlarında büyük zorluklar vardır.

Bu zorluklar uygulamalar tarafından kaynaklanan problemler değildir. Bluetooth ve Wi-Fi ağları üzerinden iletişim sağlayan bu uygulamalar, sınırlıdır ve kısıtlıdır. Eğer etrafınızda gerekli kablosuz ağ yapısına sahip değilseniz mesajları iletmek mümkün olmayacaktır.

Bu nedenle özellikle yazımızda da sıklıkla dile getireceğimiz doğal afet gibi özel durumlarda büyük bir açığı kapatmaktadır. Deprem gibi doğal afet zamanları baz istasyonları zarar görebilmektedir. Hatta zarar görmelerinin dışında aşırı kullanımları neticesinde hizmet veremediği durumlarda olur.

Özellikle baz istasyonlarının kullanım dışı olduğu bu tarz günlerde aşağıdaki uygulamalar bir çok kişinin hayatını kurtarabilir. Fakat kullanıcı sayılarının azlığı neticesinde yeteri kadar zincir oluşmamakta ve uygulamalar işe yaramaktadır.

Bedava SMS Gönderme Uygulamaları Nerede Kullanılır?

Ücretsiz olarak kısa mesaj ve fotoğraf iletmek isteyenler dışında fark kullanım olanları da mevcut. Özellikle doğal afet durumlarında. Bu konularda halkı bilinçlendirmek adına birçok makale ve reklam filmi mevcut.

Özellikle listedeki uygulamaları bu gibi durumda kullanabilirsiniz. Yaşanan depremin ardından zarar gören şebekeler çalışmayabiliyor. Bu aksaklık iletişim kaynaklarını kullanılmaz hale getiriyor. Ardından bölgede büyük panikler yaşanabiliyor.

Yazımızda paylaştığımız uygulamaları bu tarz özel durumlarda da kullanmanız mümkün. Aşağıda ki listeyi okumayı bitirdikten sonra size en uygun olan uygulamayı telefonunuza indirebilirsiniz. Önlem almak ve çalışır durumunu test etmek adına bir kaç deneme yapmanız tavsiyemdir.

Şimdi gerektiği anlarda hayat bile kurtarabilecek bu uygulamalara özelliklere ile beraber bir göz atalımç

Ek okuma: Ücretsiz Exxen izlemenin yolları, bedava Exxen izleme yöntemleri.

Bedava SMS Gönderme Uygulamaları

Zincirleme mesajlaşma yöntemi ile bedava sms gönderebileceğiniz uygulamalara bir göz atmaya başlayalım

Bridgefy

İlk olarak incelemeye başlayacağımız uygulama Bridgefy. Bu uygulama sayesinde Bluetooh bağlantısı kullanarak diğer cihazları zincire ekler ve bu şekilde mesaj iletimi sağlar. GSM, Sms hizmeti veya İnternet sağlayıcıların bulunmadığı ortamlarda uzak mesafeli iletişim için kullanılabilir.

Bridge kelimesi ingilizce köprü anlamına gelmektedir. Bu nedenle uygulama ismi gibi bir mantık ile çalışarak, en yakından en uzağa aktarılacak şekilde kısa mesajları iletir.

Mantık olarak aynı sistem üzerinden çalışan uygulamalarımızdan bir diğeri ise Vojer’dir

Vojer

İkinci olarak listeye eklediğimiz uygulama ise Vojer.

Vojer’de Bridgefy gibi internetin olmadığı durumlarda cihazlar arası bağlantı kurulmasını sağlıyor.Zincirleme olarak diğer cihazlarla iletişim kuruyor.

Vojer’i dğierlerinden ayıran en önemli özelliklerden biri programın çalışması için gerekli unsurlar dışında cihazla ilgili hiçbir erişim izni istememesi. Fakat bu uygulama yalnızca Ios işletim sistemine sahip mobil cihazlarda çalışıyor. Diğer sistemler üzerinde çalışmamakta. Vojer’i cihazınıza yükleyerek internetin olmadığı acil durumlarda dosya ve veri aktarımı yapabilirsiniz.

Signal Offline Messenger

İnternetin olmadığı ve şebekelerin çöktüğü özel durumlarda, Signal Offline Messenger 100 m kapsama alanı iletişim kurmaya olanak sağlıyor. Özellkle birebir veya grup olarak iletişim kurma yöntemi sayesinde Signal fark yaratıyor.Etrafınızda bu uygulamayı kullanan kişilere güvenli olarak ses, mesaj, video, fotoğraf ve dosya gönderebilirsiniz.

Uygulama ayrıca mesaj ve fotoğraflarınızı saklaması özelliği ile kullanabilir imkan sunmakta. Bu özelliği sayesinde geçmiş yazılarınıza göz atlatabilirsiniz.

The Serval Mesh

Bu uygulamamız Bluetooth üzerinden bir ağ oluşturarak iletişm kurmanızı sağlamaktadır. The Serval Mesh şebekenin olmadığı yerlerde bile arama yapabilirsiniz.Bu özelliği ile çok başarılı bulunmaktadır ve sıklıkla tercih edilmektedir.

Ayrıca bu uygulama sayesinde gizli olarak mesaj göndermek ve dosya aktarımı yapmak da mümkündür. Mesaj göndermenin yanı sıra uygulama sayesinde dosyaları bile karşılıklı olarak birbirinize iletebilirsiniz. Uygulama, Android cihazlar için uygun olarak tasarlanmıştır. Kısa bir sürede inmenin ardından güvenli bir şekilde kullanabilirsiniz. Talimatlar uygulama içinde sırasıyla belirtilmektedir. 

Firechat

Andrpid çevrimdışı mesajlaşma uygulamalarının bir diğer örneği Firechat uygulamasıdır. Temel olarak yukarda bahsettiğimiz sistemleri ve mantığı kullanarak işlemektedir. Çevrimdışı mesajlaşma ve veri iletimi için Bluettoh ve Wi-fi kullanarak bir ağ oluşturur. Bu ağ üzerinden mesajlar kullancılar arası iletişim sağlar.

Aslın bu uygulamaların çalışma prensipleri telsiz altyapılarını benzer. Telefenların kablosuz iletişim yöntemlerinden Wi-fi ve Bluetooh gibi araçları kullanarak, uygulamalar veri transferi yapmaktadır.

Uygulama Play Store üzerinde bulunmaktadır. Kullanıcılardan alınan geri bildirimlere göre bu mesajlar 70 metreye kadar yayılabilmektedir. Yakın mesafe daha iyi sonuçlar alınmaktadır. Özellikle sınıf ve otobüs ortamlarında aksamadan ve hızlı bir şekilde mesajlaşmak mümkün.

Hike

Son olarak göz atacağımız uygulamamızın ismi Hike. Dğier uygulamalar gibi 100 metreye kadar ulaşabilen bir ağa sahip. Fakat Hike ayrı kılan bazı özellikler var.

Bunlardan ilki;

Uygulamada mesaj atmak diğerlerine nazaran daha eğlenceli bir halde çünkü emojiler mevcut. Emojilerin uygulama içi kullanılabiliyor olması haricinde görnüm seçeneklerini de değiştirebiliyorsunuz.

İkinci olarak ;

Mesajlaşmalarınızı sadece sizin görebilmeniz için özel bir şifreleme yöntemide mevcut. Bu yöntemi sayesinde bilgilerinizin şifreleri sizin tarafınızdan belirlenebiliyor. Kişisel verilerin gizliliğine değer verilen bu günlerde güzel bir özellik.

Yukarıdaki uygulamalar bulabileceğiniz bütün uygulamaların listesidir. Uygulama geliştiricileri yeni güncellemelerle bu tarz teknolojilerin kullanım alanlarını arttırmayı hedeflemektedirler.

Başınızın sıkıştığı veya ihtiyacınız olduğu günlerde elinizin altında olmasını isteyeceğiniz bu uygulamaları, okumayı bitirdikten sonra hızlıca bir denemenizi tavsiye ederiz. Küçük boyutlara sahip bu uygulamalar yeri geldiğinde büyük işlevler görmektedirler.