Avustralyalıların Facebook Sayfalarına Erişimini Kısıtlandı
September 30, 2021

CNN, bir mahkeme yayıncıların kamu yorumu bölümlerindeki iftira suçundan sorumlu olabileceklerine ve sosyal medya şirketinin ülkedeki yorumları devre dışı bırakmasına yardım etmeyi reddetmelerine karar verdikten sonra, Avustralyalıların Facebook Inc sayfalarına erişmelerini engellediğini söyledi.

Bu hareket, ülkenin en yüksek mahkemesinin bu ay yayıncıların makalelerin altında yayınlanan yorumlardan yasal olarak sorumlu olduğuna karar vermesinden bu yana, AT&T Inc’e ait olan ve ülkenin en büyük haber kuruluşu olan CNN’i karalayıcı olmasa da Avustralya’daki Facebook varlığını geri çekmekle yükümlü hale getiriyor.

Karar, iftira avukatlarının Avustralya’yı teknolojik değişime ayak uydurmamakla suçlaması ve yasaların yayıncıları internette yayınlanan yorumlardan büyük oranda koruduğu ABD ve İngiltere ile karşıtlığı belirtmesiyle çok daha fazla eleştiri aldı.

Avukatlar, Avustralya’nın şu anda karalama yasalarını incelemekte olduğunu, ancak bu arada diğer küresel haber örgütlerinin, özellikle de Avustralyalı bir Facebook izleyici olmadan kolayca yaşayabileceklerini düşünenlerin CNN’in liderliğini izleyeceklerini söylediler.

Marque Lawyers’ın yönetici ortağı Michael Bradley, “Bu düşen ilk domino taşı” dedi.

Avustralya medya şirketleri için karar, Facebook ile ilişkilerine bir karmaşıklık katmanı da ekliyor, tıpkı birçoğu sosyal medya şirketini içeriklerine bağlantılar için ödeme yapmaya zorlayan yeni bir yasadan yararlanmaya başlaması gibi.

CNN’nin ana Facebook sayfası, Çarşamba günü Avustralya’dan erişildiğinde bir hata mesajı gösterdi. ABD haber kuruluşu, Facebook’un kendisine yardım etme talebini reddettiğini ve devam eden bir hakaret davası sırasında verilen kararın ardından diğer yayıncıların ülkedeki kamuya açık yorumları devre dışı bıraktığını söyledi.

CNN sözcüsü yaptığı açıklamada, “Facebook’un bir kez daha platformunun güvenilir gazetecilik ve kullanıcıları arasında güncel olaylar etrafında üretken diyalog için bir yer olmasını sağlayamamasından dolayı hayal kırıklığına uğradık” dedi.

Bir Facebook sözcüsü, son mahkeme kararlarının Avustralya karalama yasasında reform ihtiyacını gösterdiğini ve şirketin “bu alanda daha fazla netlik ve kesinlik” beklediğini söyledi.

Sözcü, “CNN’ye yasal rehberlik sağlamak bizim görevimiz olmasa da, yayıncıların yorumları yönetmesine yardımcı olmak için kullanıma sunduğumuz araçlarla ilgili en son bilgileri onlara sağladık.” Dedi.

Avustralyalıların yaklaşık üçte biri Facebook kullanıyor

Dünyanın çoğu yerinde olduğu gibi, sosyal medya Avustralya’da içerik dağıtmak için merkezi bir kanaldır ve 25 milyonluk nüfusunun yaklaşık üçte ikisi Facebook’tadır. 2021’in başında yapılan bir Canberra Üniversitesi anketine göre, Avustralyalıların yaklaşık üçte biri haber almak için Facebook’u kullandıklarını söyledi.

Ancak hakaret davalarında da bir patlama oldu ve eyalet ve federal baş avukatlar, mevcut kuralların internet çağına uygun olup olmadığı ve kuralların bir kişinin suçlanıp suçlanmadığını adil bir şekilde dikkate alıp almadığı konusunda geniş kapsamlı bir inceleme yürütüyor. zarar gördü.

Facebook ve diğer internet platformlarını temsil eden bir sektör grubu, Mayıs ayında bu incelemeye yaptığı bir sunumda, hakarete ilişkin sorumluluğun, rahatsız edici içeriği daha kolay izleyip silebildikleri için içerik “kaynakları”nda kalması gerektiğini söyledi.

İnceleme üzerinde çalışan New South Wales eyaleti başsavcısı Mark Speakman, çevrim içi forumlarda sorumluluk sorununu çözmenin bir öncelik olduğunu söyledi.

Bir e-postada, “Herhangi bir reformda dengeyi sağlamak, ifade özgürlüğü ile bir kişinin itibarını koruma hakkı arasında denge kurmak için çok önemlidir.” Dedi.

Tanınmış bir karalama avukatı olan Matt Collins, CNN’nin kararının Avustralya yasalarını ABD ve İngiltere ile uyumlu hale getirmenin önemini gösterdiğini söyledi.

“Avustralya, Batı demokrasileri arasında, medya kuruluşlarının ve herhangi bir sosyal medya kullanıcısının kendilerinin yazmadıkları veya onaylamadıkları içeriklerden sorumlu olabileceği koşullarla ilgili olarak bir aykırıdır” dedi.

Twitter ve Facebook’ Adreslerimiz