Avrupa Metaverse Platformlarını Vergilendirmek İstiyor
September 18, 2022

AB milletvekilleri metaverse sektörünü düzenlemek için hazırlıklara başladı. Arttırılmış veya sanal gerçeklik, bu yeni teknolojinin ismi ne olursa olsun, yetkililer düzenlemelere tabi olmalarından emin olmak istiyor.

–Ağ altyapısı vergileri–

AB’nin iç pazar komisyon üyesi Thierry Breton, bugün yaptığı açıklamalarda çoğumuzun gözünden uzak olan bir noktaya dikkat çekti. Breton, sanal dünyalara güç sağlayan yazılım alanında elde edilen karların bir kısmının hosting firmalarına akması gerektiğini söyledi.

Komisyon, yoğun lobi çalışmalarının ardından, Avrupa ağ altyapısını finanse etmeye yardımcı olmak için ABD teknoloji devlerine bir tür vergi uygulayarak, yeni nesil hücresel teknolojilerin kullanıma sunulmasını genişletmek için mobil operatörleri desteklemek için bir yol bulmak istediğini birkaç aydır sinyal veriyordu. 

Breton, geçen hafta, gelecek yılın ilk çeyreğinde ağ altyapısı maliyeti katkı fikirlerine danışmayı planladığını açıkladı. Daha geniş bir metaverse odaklı girişimin parçası olarak, ikinci teklif yılın ilerleyen aylarında gelecek.

https://twitter.com/ThierryBreton/status/1570013330445582337

Metaverse vergileri?

Breton’un blog gönderisinin ikinci büyük bölümü, Komisyonun bloğun sanal dünya yapıcılarını “Avrupa değerlerine” yönlendirme gücüne sahip olması için gerekli gördüğü teknolojiler ve teknik becerilere odaklanıyor.

Breton, bunların “yazılım, platformlar, ara katman yazılımı, 5G, HPC, bulutlar (cloud) vb.” gibi birçok alanı kapsadığını belirtiyor. Bu nedenle, sürükleyici teknoloji, AB’nin gelecek sanal dünyalar paketinde en kapsamlı ekosistem desteğini yönlendireceği yer gibi görünüyor.

Ancak yeni başlayanlar için Breton, bir VR ve AR endüstri koalisyonunun lansmanını duyurdu.

Komisyon bu ekosistemi yapılandırmak için temelleri atıyor. Bugün, önemli metaverse teknolojilerinden paydaşları bir araya getiren Sanal ve Artırılmış Gerçeklik Endüstriyel Koalisyonu’nu başlatmaktan mutluluk duyuyorum. Büyük kuruluşlardan KOBİ’lere ve üniversitelere kadar bu alanda faaliyet gösteren 40’ın üzerinde AB kuruluşu tarafından onaylanan bir yol haritası geliştirdik.

Bununla ilgili olarak bir Komisyon sözcüsü bizi VR/AR endüstriyel koalisyonunu başlatmadan önce görevlendirdiği stratejik bir belgeye yönlendirdi ve ayrıca şunları söyledi:

Amaç, endüstriyel uygulamalar için XR [genişletilmiş gerçeklik] teknolojilerinin alımını desteklemek ve temel inşaat, imalat, sağlık, medya ve eğitim gibi sektörler. Avrupa projeleri, kullanıcı endüstrileri, araştırmacılar, çözüm sağlayıcılar, içerik oluşturucuların yanı sıra ulusal ve bölgesel merkezler dahil olmak üzere bir Avrupa XR topluluğunu desteklemiştir. 2023-2024 döneminde Komisyon, diğerlerinin yanı sıra özellikle gelişmiş XR donanım bileşenlerinin geliştirilmesini ve entegrasyonunu ve ayrıca sanal dünyalar ve 3D modeller, gerçekçi avatarlar ve akıllı ajanlar oluşturmak için yeni çözümlerin geliştirilmesini daha da destekleyecektir.

Breton’un görevi, bir tedarik zinciri esnekliği ve dijital egemenlik sürücüsünde kıyıdaki yarı iletken üretimini yönlendirmek için kamu ve özel yatırımları harekete geçirmeyi amaçlayan Avrupa Çip Yasası’na bir selam vermeye devam ediyor.

Eski bir telekomünikasyon yöneticisi olan Breton, tam teknoloji evangelist modunda, “Bir sonraki adım, mevcut sanal gerçeklikten ve diğer etkinleştirici teknolojilerden gerçek ile sanalı gerçekten harmanlayan bir dünyaya kuantum sıçraması olacak” diyor.

AB komiseri yaklaşmakta olan metaverse planının en tartışmalı parçasını sona saklıyor: Altyapı vergilerinin politikadan geçmesi yeni bir plan. Ancak, AB’nin sanal dünya vergileri konusunda ne önerdiği konusunda henüz kesin bir ayrıntı yok. Yazıda okuduklarınız sadece komisyona birer teklif.