Apple
September 30, 2021

Hindistan Merkez Bankası, ülkedeki bankacılık kullanıcıları tarafından belirli işlemlerin yapılma biçiminde kapsamlı değişiklikler yapmaya hazırlanıyor. Değişiklikler 1 Ekim’den itibaren yürürlüğe girecek ve öncesinde şirket, Apple ekosistemi için uygulamalar oluşturan geliştiricilere bir tavsiye yayınladı.

Apple geliştirici web sitesindeki bir gönderide şirket, “Ekim 2021’den itibaren, Hindistan’daki düzenleyici gereksinimler, yinelenen işlemlerin işlenmesi için geçerli olacak. Hindistan Merkez Bankası, Hindistan’da otomatik yenilenebilir abonelikler için kredi kartları ve banka kartlarıyla başlatılan satın alımları etkileyecek bir yönerge yayınladı” dedi.

RBI direktifine göre, işlem tamamlanmadan önce bankaların, finans kurumlarının ve ağ geçitlerinin işlem bildirimleri, e-yetkiler ve Ek Kimlik Doğrulama Faktörleri (AFA) gerçekleştirerek kullanıcı onayı almaları gerekecektir.

Geliştiriciler uygulamalarında otomatik olarak yenilenebilir abonelikler sunuyorsa Apple, App Store’da reddedilen işlemleri önlemeye veya çözmeye yardımcı olmak için onlardan iki şey yapmalarını ister.

Kullanıcıları Apple Kimliği ile ödemeye teşvik etme

Apple’a ait kimlik bakiyenizle ödeme yaparsanız, şu anda bu gereksinimlerden etkilenmeyeceklerdir. Kullanıcılar, çoğu kredi ve banka kartını, Net Banking, RuPay ve UPI’yi kullanarak Apple ID’lerine para ekleyebilir. Şirket, geliştiricilerin kullanıcıları Apple Kimliği ile uygulama içi abonelikler için ödeme yapmaya teşvik etmelerini istiyor.

Kullanıcılara fatura ödemesiz kullanım süresi vermek

Şirket, geliştirici web sitesinde, “App Store Connect’te Faturalandırma Ek Süresini etkinleştirin, böylece reddedilen işlemlere veya diğer ödeme sorunlarına sahip abonelerin, uygulamanızın ücretli içeriğine erişimi korurken ödeme bilgilerini güncellemek için zamanları olur” diyor. Bir ödemesiz dönem varsa, aboneliğin ücretli hizmet günlerinde herhangi bir kesinti olmaz ve ödemesiz süre içinde ödeme başarılı olursa uygulama geliştiricilerinin geliri etkilenmez.

Twitter ve Facebook Adreslerimiz