Apple AR kulaklığı gelecek yıl 'Mac düzeyinde' güçle geliyor
November 26, 2021

Ming-chi Kuo’nun araştırma notuna göre Apple ilk Arıtılırmış Gerçeklik gözlüğünü 2022’nin dördüncü çeyreğinde piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Kuo, şirketin Mart ayında gözlüğü piyasaya süreceğini tahmin etmişti ve şimdi cihaz hakkında teknik bilgilerini detaylandırıyor.

Kuo’nun araştırmalarına göre mikrofonu da olacak kulak seti, “M1 ile aynı düzeyde bilgi işlem gücüne” sahip olacak ve çeşitli sensörlerden gelen girişi işlemek için bir alt uç çipe sahip iki işlemci barındıracak. Kuo, kulaklığı şu özelliklerle detaylandırıyor:

  1. Eş zamanlı olarak kesintisiz video şeffaf AR hizmetleri sağlamak için en az 6-8 optik modüle sahip.
  2. Sony’den iki adet 4K OLED mikro ekran barındırıyor.

Kuo, kulaklığın “Mac düzeyinde (PC düzeyinde) bilgi işlem gücünden, kablosuz olarak çalıştırılabilmesinden ve geniş uygulama yelpazesinden onu rakiplerinden farklı kılacak faktörler olarak bahsediyor. Cihazla ilgili çeşitli raporlar, tamamen bağımsız olup olmayacağı veya içerik akışı için bir Apple iPhone’a mı yoksa ayrı bir işlemci kutusuna mı dayanacağı konusunda hemfikir değil.

Kuo bunun bağımsız bir platform olacağına ikna olmuş görünüyor, ancak “AR kulaklığı yalnızca Mac veya iPhone için bir aksesuar olarak konumlandırılırsa, ürünün büyümesine yardımcı olmaz. Bağımsız olarak çalışan bir AR kulaklığı, kendi ekosistemine sahip olacağı ve en eksiksiz ve esnek kullanıcı deneyimini sunacağı anlamına gelir.”

Twitter Telegram