Çalışanlarıyla Anlaştı
September 30, 2021

Amazon.com Inc ve ABD Ulusal Çalışma İlişkileri Kurulu (NLRB), şirketin geçen yıl e-ticaret devinin depolarındaki çalışma koşullarını eleştirdikleri için işten çıkarıldığını iddia eden iki eski çalışanla anlaşmaya vardığını söyledi.

Amazon, Ekim ayında yaptıkları suçlamaya göre, şirketi ayrımcı bir şekilde politikalar uygulamak ve personeli haklarını kullanmaktan “sakinleştiren ve kısıtlayan” kurallar koymakla suçlayan Emily Cunningham ve Maren Costa’nın işine son vermişti.

NLRB, Nisan ayında Amazon’un pandemi sırasında daha iyi çalışma koşulları için savunuculuk yaptıktan sonra onları yasa dışı bir şekilde işten çıkardığını tespit etti.

Amazon

Cunningham ve Costa Çarşamba günü yaptıkları ortak açıklamada, “Amazon’un bize kayıp ücretlerimizi ödemesi ve ülke çapındaki tüm teknoloji ve depo çalışanlarına, Amazon’un işçileri örgütlenmeleri ve haklarını kullanmaları nedeniyle işten çıkaramayacağına dair bir bildirim göndermesi gerekecek.” Dedi.

ABD ajansı, şirketin eski çalışanlarla yönetim kurulu dışı bir anlaşmaya, taraflar arasında şartları açıklanmayan özel bir anlaşmaya vardığını söyledi.

Ancak NLRB bölge müdürünün, ücretlerin geri çekilmesine izin vermeden önce uzlaştırma anlaşmasını gözden geçirmesi ve onaylaması gerekmektedir.

Bir Amazon sözcüsü e-postayla yaptığı açıklamada, “Bu davadaki yasal sorunları çözen karşılıklı bir anlaşmaya vardık ve bu sorunun çözülmesini memnuniyetle karşılıyoruz.” Dedi.

CNBC önce anlaşmayı bildirdi.

Cunningham ve Costa, e-ticaret devini iklim değişikliği konusunda daha fazlasını yapmaya zorlamakla öne çıktılar, Amazon’un pandemik güvenlik protokollerini sorguladılar ve COVID-19’a yakalanma riski altındaki depo personeli için para toplamak için çalıştılar.

Twitter ve Facebook Adreslerimiz