Airbnb Çin'deki yerel işini kapatıyor
May 24, 2022

Konaklama şirketi Airbnb, Çin’deki operasyonlarını kapatmaya hazırlanıyor. CNBC haberine göre şirket, 24 Mayıs Salı günü çalışanlarına kapanmayı resmi olarak duyurmayı planlıyor.

Airbnb, 2016 yılında Çin’de piyasaya sürülmesinden bu yana ciddi bir rekabetle karşı karşıya kaldı. AirBnB’nin kurucu ortağı Nathan Blecharczyk, yerel markalaşma çabalarına rağmen Çin’in son birkaç yılda platformdaki gelirin yaklaşık %1’ini oluşturduğunu belirtti.

Çin seyahatlerinden yapılan seyahatler, misafirperverlik devi için daha büyük bir fırsat gibi görünüyor ve CNBC, şirketin yurtdışına giden Çinli gezginler için listeler sağlamaya yeniden odaklanacağını bildirdi.

Ancak Airbnb’nin Pekin’de yüzlerce çalışanı ile bir ofisi sürdüreceğini kuvvetle belirten spekülasyonlar var.

Airbnb hisseleri nasıl gidiyor?

Çin’deki operasyonların kapatılması önerisi ışığında, şirketin hisseleri, teknoloji hisselerinde daha geniş bir satış nedeniyle bu yıl %30’dan fazla düştü. Ancak buna rağmen, hala 2020 halka arz fiyatı olan 68 doların oldukça üzerinde işlem görüyor.

Airbnb, covid pandemisinin ilk günlerinde çoğu konaklama şirketi gibi mücadele etti, Mayıs 2020’de personelinin yaklaşık %25’ini işten çıkardı ve ardından aynı yılın Kasım ayında halka açıldı.

Şirket, halka arz prospektüsünde, Çin’deki ev sahiplerinin covid bulaşmasını önlemek için dünyanın geri kalanında uyguladığı tek tip beş aşamalı temizlik işleminden farklı bir temizlik programı kullandığını belirtti.

Ancak pandemiden sonra, insanlar tekrar seyahat etmeye ve hareket etmeye başladıkça işler düzeldi, ancak ülke kendisini vuran enfeksiyon dalgalarıyla savaşmak için periyodik olarak kilitlendiğinden Çin’deki platform en zor iyileşme zamanını yaşadı.

Bilmeniz gerekenler

  • Çin hükümetinin yabancı yatırımları ele alış biçimine bakıldığında, Çin’de AirBnB için güçlü bir rekabet olacağı kesin.
  • Hükümet tarafından uygulanan periyodik karantinalara ek olarak bu, AirBnB gibi bir işletmeyi büyük ölçüde etkileyeceğinden, çok düşük finansal getirilere yol açacağından ve büyük olasılıkla operasyonları kapatma ihtiyacını tetikleyeceğinden emindir.