5 Metaverse Teknoloji Üreticisi
September 15, 2022

Oyun ve eğlence şirketleri için sansasyonel bir trend olarak başlayan Metaverse, diğer sektörlere de yayıldı. Böylece, biri tamamen yeni bir sektör olan Metaverse şirketleri olan dijital olanaklar için yeni bir yol açılıyor.

Metaverse şirketleri bir gecede popülerlik görmedi, bunun yerine Metaverse rekabetinde diğer şirketleri geride bırakmak için bir strateji olarak geliştirildi.

Brandessence Market Research tarafından hazırlanan bir rapor, küresel metaverse pazarının 2021’de 209,77 milyar dolar değerinde olduğunu buldu. 2027 yılına kadar, pazarın yıllık %22.7’lik bir bileşik büyüme oranıyla 716,5 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. Metaverse piyasasının çok daha fazlasına tanık olması an meselesi!!

İşte Metaverse’de diğerlerinin takip etmesi için güçlü bir emsal oluşturan 15 büyük Metaverse şirketinin listesi.

  1. Apple Metaverse

Potansiyel Metaverse şirketleri listesinde en iyi yarışmacılardan biri olarak kabul edilen Apple, sanal yarışta lider oldu. Apple CEO’su Tim Cook, şirketin metaverse’de ‘çok fazla potansiyel’ gördüğünü defalarca belirtti. 

Silikon devi, App Store’da çeşitli metaverse gelişmelerine doğru büyümesine yardımcı olacak 14.000’den fazla AR uygulamasına sahip.

Firma ayrıca meta veri deposu için Head-Mounted System (HMD) sanal toplantı uygulamaları oluşturmanın ortasında. Uygulamalar, sanal toplantılara katılmak ve etkileşim kurmak için fiziksel el ve kol hareketlerini entegre edecek. 

  1. Microsoft Metaverse

Microsoft kısa süre önce, oyna-kazan projelerinde büyük kumar oynamak ve Metaverse yolunda ilerlemek için Activision Blizzard’ı satın aldı. Teknoloji devi, Metaverse Teknolojisini kullanıcıları ve oyuncuları için çok daha güvenli bir seçim haline getirmek için AltspaceVR’yi güncelledi. 

Ayrıca Microsoft, Azure, Windows, Office365 ve LinkedIn’in AR ve VR teknolojilerine bağlı olacak gelecekteki sürümlerini oluşturuyor. Metaverse firmasının Azure Digital Twins’i, kullanıcıların fiziksel nesneleri ve iş operasyonlarını modellemesine ve bunlar üzerinde simülasyonlar çalıştırmasına izin vermek içindir.

  1. Google Metaverse

Google söz konusu olduğunda, “sürükleyici, etkileşimli” bir bilgi işlem deneyimi için çığır açan bir gelecek teknolojisi yaratma yolunda olduğu açıktır. Google, sanal gerçeklik için ‘pembe’ bir ton belirleyen ilk AR gözlüklerini zaten tanıtmıştı.

Diğer metaverse şirketleri ile birlikte Google da Metaverse’i haritalama ve YouTube gibi ürünleri sanal dünyalarda yürütme olasılıklarını gözden geçiriyor. Google, ‘Project Iris’ ile metaverse başlıkları için kendi işletim sistemini de oluşturuyor.

Google’ın Metaverse arayışı ne ana hatlarıyla belirtilmiş ne de çok belirgin olsa da, arada sırada o yöndeki bebek adımları metaverse niyetlerini oldukça belirgin hale getiriyor!

  1. Amazon Metaverse

E-ticaret devi, müşterilerin mobilyayı satın almadan önce odalarında görselleştirmelerini sağlayan AR alışveriş aracı sayesinde Metaverse firmasına dönüşmeye yavaş yavaş yaklaşıyor. 

Facebook, mevcut yerel altyapısını güçlendirmek için Amazon’un Bulut Teknolojisini ve diğer işlevler paketini kullanır. 

Amazon Cloud Technology’nin bilgi işlem, veritabanı, depolama ve güvenlik hizmetlerinin tümü, bulutta daha iyi gizlilik sağlamak üzere şekillendirilmiştir. Böylece koruma, güvenilirlik ve ölçeklenebilirlik için bir araç görevi görür. Halihazırda sunacak çok şeyi olan Amazon, kripto meraklılarına yeni umutlar getirmek için diğer metaverse şirketlerine katılıyor. 

  1. Meta Metaverse (Facebook Metaverse)

Konu ‘Meta-yarış’ta en büyük yarışmacı olmaya geldiğinde, metaverse işleyen şirketlerin hiçbiri ‘Meta Metaverse’e yaklaşamaz. 

Firma kısa süre önce, cüzdanını MetaPay olarak yeniden markalaştırdıktan sonra kullanıcılarına Metaverse’e doğrudan giriş sağlamak için yeni bir giriş türü olan ‘Meta hesabı’ duyurdu.

  1. NVIDIA Metaverse

Bilgisayar çipi üreticisi NVIDIA, diğer birçok Metaverse şirketinin temelini oluşturuyor. Şirket, 3D dünyaları ortak bir sanal evrende birbirine bağlamak için Omniverse platformunu yarattı. Omniverse, gerçek dünyadaki bina ve fabrikaların simülasyonlarını oluşturacak ve bu oyunu değiştiren teknoloji kullanılarak birkaç metaverse geliştirilecek.

Ayrıca platform, gerçek zamanlı etkileşimleri, akış hizmetlerini ve ayrıca iş istasyonları ve sunucuların paylaşımını hızlandıracak. Omniverse avatarları, AI konuşma, bilgisayar görüşü ve doğal dil işleme kullanılarak etkileşimli hale getirilecek.

  1. Louis Vuitton Metaverse

Metaverse şirketlerine dönüşme vagonunda atlayan lüks giyim hattı, Louis Vuitton. Fransız firması, bağımsız mobil uygulama oyunu ‘Louis: The Game’de profil resimleri (PFP) NFT ödüllerinin yayınlanmasıyla Meta duruşunu artırdı. CEO Bernard Arnault, iş imparatorluğunun dijital “metaverse”e doğru genişlemeyi düşündüğünü de açıkladı.

  1. Nike Metaverse

Diğer Metaverse şirketlerinin modasını yakalamak, spor giyim şirketi Nike!

Nike, ayak izini gerçek dünyadan genişletti ve dijital spor ayakkabı tasarım stüdyosu RTFKT’yi satın alarak meta veri dünyasına girdi.

Nike ayrıca sanal mağazasını 200’den fazla ülkeden 7 milyondan fazla insanı çeken Nikeland adlı Roblox Metaverse içinde başlattı. Nike ayrıca markalı sanal spor ayakkabılarını 100.000 doların üzerinde bir fiyata satıyor ve ayrıca “CryptoKicks” kelimesini ticari marka haline getirdi. 

  1. Qualcomm 

Qualcomm, ‘Snapdragon Metaverse Fund’ lansmanı ile diğer Metaverse şirketlerine katılma arzusunu başlattı.

Firma, Metaverse hedeflerini hızlandırmak için sürükleyici XR deneyimleri, çekirdek artırılmış gerçeklik (AR) ve ilgili yapay zeka (AI) teknolojileri geliştirmek için diğer kurumlara 100 milyon dolar yatırım yapmaya hevesli. 

XR deneyimleri ayrıca eğitim, oyun, sağlık ve zindelik, medya, eğlence ve işletme gibi sektörleri yönlendirmek için kullanılacak. Böylece Metaverse üzerinde kullanıcılara yeni bir bakış açısı kazandırıyor!!

  1. Gucci Metaverse

İşin tuhafı, lüks moda evi Gucci, ‘Metaver-denizde’ dikkat edilmesi gereken büyük bir balıktır!

Bu ekleme ile Metaverse şirketleri listemizi biraz çeşitlendirdik (bunu biliyoruz). Moda evi, yolculuğuna Roblox ile işbirliği içinde sanal mağazasının lansmanı ile başladı. 

SORUMLULUK REDDİ: Mazz10.com içeriklerinin hiçbiri finansal tavsiye niteliğinde değildir: Oyna-Kazan (P2E) Haberleri, P2E oyun haberleri, güncelleme portalı, tartışma merkezi ve içerik/görüş/inceleme merkezi olmayı amaçlamaktadır. Lütfen herhangi bir NFT/Metaverse/P2E oyununa yatırım yapmadan önce kendi araştırmanızı yapın. Daha da iyisi, olası yatırımlarınız hakkında bilinçli bir duruş oluşturmak için meslekten birine danışın. Daha fazla bilgi, haber ve eğitim için Mazz.com‘u takip edebilirsiniz.